Jak postępować w wyniku zawału serca?

Zawał mięśnia sercowego występuje, gdy dopływ krwi jest stłumiony z powodu zablokowania tętnicy, powodując martwicę mięśnia sercowego, co skutkuje śmiercią wszystkich lub części komórek obecnych w tym narządzie. Zwężenie tętnic wieńcowych utrudnia dotarcie tlenu do mięśnia sercowego, przez co nie ma on energii do ruchu, co ostatecznie prowadzi do śmierci mięśnia sercowego. Zapobieganie zawałowi serca jest możliwe, ale gdy już do niego dojdzie, ważne jest, aby rozpoznać jego objawy i mieć świadomość, jakie leczenie należy przeprowadzić.

Objawy zawału serca różnią się u poszczególnych osób i w większości przypadków nie wszystkie objawy występują razem. Zazwyczaj występuje ostry, gwałtowny ból, który trwa zwykle ponad 20 minut i przemieszcza się od środka klatki piersiowej do górnej części brzucha, szyi, lewego ramienia i dolnej szczęki. Ból może występować z przerwami, ale po przerwie ból powraca. Mogą też wystąpić duszności, zaburzenia rytmu serca, zimne i obfite pocenie się na całym ciele, nudności i wymioty oraz szary odcień skóry.

Jeśli masz jeden lub więcej objawów ataku serca, należy natychmiast udać się na pogotowie, nawet jeśli nie jesteś pewien, czy jest to atak serca. To właśnie w pierwszych chwilach bólu istnieje największe prawdopodobieństwo wystąpienia agresywnego ataku, dlatego należy działać szybko. W tym scenariuszu istotne jest, aby osoba dotknięta chorobą w żadnym wypadku nie prowadziła samochodu, ponieważ stres i napięcie mogą doprowadzić do upadku za kierownicą.

Kiedy personel medyczny przyjmuje pacjenta podejrzanego o zawał serca, przeprowadza się pewne badania w celu postawienia diagnozy, niektóre z najczęstszych to:

  • Badanie za pomocą stetoskopu.
  • Pomiar ciśnienia krwi.
  • Elektrokardiogram, aby określić, czy serce doznało jakichkolwiek uszkodzeń.
  • Badanie krwi w celu potwierdzenia ewentualnego uszkodzenia serca.

Jak leczyć zawał serca?

Leczenie zawału serca będzie zależało od wyniku tych badań i oceny medycznej. Stałe monitorowanie serca i podawanie leków zapobiegających tworzeniu się skrzepów, takich jak aspiryna, lub zmniejszających ból, takich jak morfina, może być stosowane podczas gdy specjaliści ustalają najbardziej odpowiednie działania w leczeniu tego stanu. W leczeniu problemów z sercem może pomóc także uzdrowisko w Nałęczowie. Szczegółowe informacje w linku: https://infonaleczow.pl/w-leczeniu-jakich-schorzen-specjalizuje-sie-uzdrowisko-w-naleczowie