Wraz z nadejściem jesieni i spadkiem temperatur nasze organizmy narażone są na sezonowe epidemie, takie jak grypa, które, jeśli nie zapobiegniemy, mogą w końcu zebrać swoje żniwo. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zagrożenia te towarzyszą nam przez całą zimę, a najbardziej zaraźliwe są w okresie jesiennym, dotykając szczególnie starszych dorosłych i dzieci.
Zmiany w stylu życia i brak czasu nie pozwalają nam na refleksję nad wpływem jedzenia na nasz organizm. Spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety pomaga nam zapobiec wystąpieniu niektórych chorób i pozytywnie przyczynia się do walki z czynnikami zewnętrznymi, które mogą prowadzić do przyszłych dolegliwości.
Dlatego zwracamy uwagę na korzyści zdrowotne płynące ze spożywania soków owocowych i podkreślamy pięć kluczowych powodów, dla których „płynnych owoców” nie powinno zabraknąć w Twojej lodówce. Istnieje również dieta sokowa. Sprawdź, kiedy warto ją stosować: https://chudniesz.pl/dieta-sokowa-kiedy-warto-i-jakie-sa-jej-zasady
Soki owocowe posiadają bardzo atrakcyjne cechy organoleptyczne oraz są bogate w związki bioaktywne, takie jak β-karoten, witaminy C i E, likopen i inne związki fenolowe, które działają jako protektory przed rozwojem różnych chorób i procesów neurodegeneracyjnych.
Pięć zdrowych właściwości spożywania soków owocowych.
1. Odżywcze: Wartość odżywcza soków owocowych sprawia, że są one idealnym pożywieniem dla wszystkich, stanowiąc część zbilansowanej diety poprzez łączenie z innymi pokarmami, ponieważ dostarczają węglowodanów, mając niską zawartość tłuszczu i białka.
2. Nawadnianie: Dzięki dużej zawartości wody, a także wysokiej zawartości potasu i niskiej zawartości sodu, soki owocowe utrzymują nas w stanie nawodnienia, pomagają w eliminacji toksyn i ułatwia prawidłowe funkcjonowanie podstawowych funkcji organizmu. Nawodnienie powinno odbywać się głównie za pomocą wody, a szklanka soku dziennie może pomóc nam zaspokoić ilość wody, której potrzebuje nasz organizm.
3. Funkcja energetyczna: Soki owocowe ze względu na zawartość cukru pomagają nam w regeneracji fizycznej, przyspieszają proces regeneracji fizycznej, oraz zapobiegają zmęczeniu lub uczuciu znużenia, gdyż są źródłem witamin A, B i C.
4. Funkcja budulcowa: Odgrywają one istotną rolę w rozwoju i utrzymaniu kości.
5. Antyoksydanty: Ich wysoka zawartość antyoksydantów zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju chorób degeneracyjnych, takich jak nowotwory.